Feromony w pracy

W XXI wieku wiele uwagi poświęcamy pracy. Nic dziwnego – życie zawodowe staje się nie tylko sposobem na pozyskanie stabilności finansowej i utrzymanie codziennej, komfortowej egzystencji, ale pozwala również na rozwój osobisty, poszerzanie horyzontów i odczuwanie satysfakcji. Dlatego też, jeśli w pracy piętrzą się przed nami trudności – zarówno te związane ze sprawami biznesowymi, jak i te dotyczące relacji interpersonalnych – zaczynamy odczuwać frustrację, a stres zawodowy przekładamy na życie rodzinne. Istnieje jednak stosunkowo nowy, choć zaskakująco skuteczny sposób na zapobieganie trudnościom w pracy, a także na radzenie sobie z nimi – w artykule tym pragniemy przedstawić feromony w pracy.

Czym są feromony? Naukowcy określają je jako wyjątkowe mieszanki zapachowe, których świadomie nie sposób wyczuć (dodaje się je w niewielkich ilościach do stosowanych perfum i wód toaletowych), są one jednak odbierane przez podświadomość i określony efekt wywołują na poziomie ośrodkowego układu nerwowego. Osoba stosująca feromony wydaje nam się więc atrakcyjniejsza pod względem fizycznym, pociągająca w relacjach prywatnych, ale – co ciekawe – także bardziej profesjonalna, rzeczowa, godna zaufania i przyjaźnie nastawiona do otoczenia. Dlatego właśnie warto postawić na feromony w pracy.

Tego typu substancje zapachowe posiadają kolejną interesującą właściwość – feromony w pracy nie wpływają wyłącznie na to, jak osobę je stosującą postrzegają współpracownicy, ale powodują, że sam użytkownik feromonów zaczyna odbierać siebie inaczej. Feromony w pracy pozwalają poczuć się pewniej na swoim stanowisku, nabrać zaufania co do swoich możliwości i postrzegać siebie jako cennego członka zespołu. A, jak wiadomo, zadowolony z siebie pracownik to efektywny pracownik.

Feromony w pracy mogą również okazać się pomocne w sytuacjach konfliktów między pracownikami. Posiadają bowiem zdolność do rozładowywania pełnej napięć i zgrzytów atmosfery, w której nie sposób pracować na wysokich obrotach. Dzięki feromonom relacje między członkami zawodowego zespołu unormują się i ustabilizują. Możliwa stanie się otwartość na nowe pomysły i strategie ich realizacji, szczere opiniowanie przestanie być postrzegane jako krytyka, a przyjazne relacje uczynią pracę przyjemniejszą.

Feromony w pracy wpływają oczywiście nie tylko na stosunki interpersonalne wewnątrz biznesowego zespołu. Dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa istotne jest bowiem pozyskiwanie klientów, którzy stanowią motor napędowy wszystkich działań i umożliwiają utrzymanie stabilności firmy. Dlatego też, feromony w pracy spełniają szczególną rolę podczas spotkań biznesowych i zawodowych negocjacji. Oczywiście, dalecy jesteśmy od wszelkiego rodzaju manipulacji, ale stosowanie feromonów po prostu zwiększa szanse na sukces i ułatwia formalne rozmowy. Ich atmosfera staje się mniej napięta i sztywna, choć wciąż w pełni profesjonalna, a dominować zaczyna otwartość, życzliwość, przychylne i przyjazne nastawienie – przymioty niezbędne do nawiązania zadowalającej obie strony współpracy.

Mogą Ciebie również zainteresować

Dodaj komentarz