Feromony w świecie zwierząt

Jakiś czas temu wiele zaczęło się mówić o feromonach płciowych. Przyczyną tego zainteresowania było pojawienie się na rynku kosmetycznym perfum z domieszką feromonów płciowych. Są to całkowicie syntetyczne substancje zapachowe, wytworzone w laboratoriach naukowych. Dodaje się ich do kosmetyków zapachowych, ponieważ w ten sposób najlepiej oddziałują one na inne osoby.
Feromony to substancje bezwonne, nie można więc świadomie ich wyczuć. Działają one jedynie na osoby płci przeciwnej. Powodują wzmożone zainteresowanie i podniecenie. Okazuje się, że to właśnie dzięki feromonom płciowym zakochujemy się i wiążemy ze swoimi partnerami. Mają one również działanie podniecające i pobudzające. Najczęściej feromony wybierane są więc przez osoby, które mają problemy z kontaktami z płcią przeciwną. Liczą one na to, że dzięki tym syntetycznym substancjom uda im się nawiązać bliską relację.
Dlaczego kupujemy feromony syntetyczne? Okazuje się, że człowiek produkuje feromonów płciowych coraz mniej. Kiedyś produkowaliśmy ich tyle, co zwierzęta. Na skutek procesu ewolucji zachodzącego od wieków, zatraciliśmy tę umiejętność i produkujemy niewielkie ilości feromonów, w przeciwieństwie do zwierząt. One nadal cechują się dużą produkcją feromonów płciowych poprzez swoje gruczoły. To od feromonów w dużej mierze zależy ich życie i ich zachowania.
Dzięki feromonom płciowym, wydzielanym przez gruczoły w ciele zwierzęcia, ma ono możliwość przekazywania istotnych informacji innym osobnikom z tego samego gatunku. Co ciekawe, feromony działają jedynie na osobniki płci przeciwnej. Zwierzęta informują więc się wzajemnie o swojej płodności i chęci złączenia się w pary. Dzięki feromonom rodzą się kolejni przedstawiciele gatunków. Poza tym, feromony służą również zwierzętom do innych celów. Często zastanawiamy się, w jaki sposób para konkretnego gatunku jest w stanie odnaleźć się z odległości wynoszącej nawet kilka kilometrów. Otóż, dużą rolę odgrywają tutaj właśnie feromony płciowe. Partner wyczuwa swoją partnerkę z dużej odległości i podąża jej tropem.
Naukowcy z ogromnym zainteresowaniem od lat obserwują świat dzikich zwierząt i ich reakcje na działanie feromonów płciowych. Również zwierzęta domowe, które mieszkają z nami, posługują się feromonami płciowymi. Można to zaobserwować szczególnie u kotów, kiedy przypada okres wiosenny i kotki szykują się do rui. Osobniki płci przeciwnej przyciągają nie tylko odgłosy wywodzące się z domu, ale również silne substancje zapachowe, których nie jesteśmy w stanie wyczuć i zareagować na nie w żaden sposób. Jest to dowód na to, że feromony płciowe determinują zachowania zwierząt w dużej mierze i wpływają one na ich życie.

Mogą Ciebie również zainteresować

Dodaj komentarz