Bardzo popularne na rynku kosmetycznym stały się ostatnimi czasy perfumy domieszką syntetycznych feromonów płciowych. Wiele osób zastanawia się nad tym, skąd pochodzą syntetyczne odpowiedniki naturalnych ludzkich feromonów płciowych iw jaki sposób zostały one wyprodukowane.
Wszystko zaczęło się od obserwacji świata zwierząt. Od wielu wieków ludzie obserwowali ich wewnętrzny sposób komunikacji i zastanawiali się nad tym, w jaki faktycznie sposób przekazują sobie one informacje. Wiele gatunków potrafi się wzajemnie odnaleźć nawet z odległości kilku kilometrów. Dla żadnego człowieka nie byłoby to możliwe, bez użycia nowoczesnych technologii. Okazało się wkrótce, że zwierzęta do tego celu używają po prostu substancji zapachowych. Oddziałują one silnie na mózgi innych osobników i w ten sposób zwierzęta ze sobą koegzystują i łączą się w pary, a następnie płodzą one swoje potomstwo. Feromony płciowe pełnią niezwykle istotną rolę w świecie dzikich zwierząt. Wkrótce po tym odkryciu, naukowcy zaczęli zastanawiać się nad tym, czy człowiek również potrafi wytwarzać takie feromony płciowe, jako ssak i czy odbiera sygnały od przedstawicieli płci przeciwnej.
Szybko okazało się jednak, że człowiek faktycznie umie i wytwarza feromony płciowe dzięki swoim gruczołom, jednakże są to niewielkie ilości. Dzięki nim głównie dobieramy się między sobą w pary, jednakże zatraciliśmy umiejętność ich wytwarzania częściowo w ramach procesu ewolucji. Człowiek nauczył się innych metod komunikacji wewnątrzgatunkowej, przede wszystkim metody werbalnej. Nikt nie zwraca już świadomie uwagi na zapachy. Amerykańscy naukowcy postanowili coś z tym zrobić i spróbować swoich sił w wyprodukowaniu syntetycznych feromonów płciowych żeńskich i męskich. Udało im się tego dokonać po wielu latach prób i błędów. Okazało się w rezultacie, że feromony płciowe możne wytwarzać w bardzo prosty sposób, który jednocześnie jest niedrogi i umożliwia ich produkcję na masową skalę. To odkrycie okazało się rewolucją. Bardzo szybko największe koncerny kosmetyczne zdecydowały się skorzystać z tego odkrycia i rozpoczęły produkcję feromonów płciowych na masową skalę. Dzisiaj używa się ich przede wszystkim do produkcji perfum, ale również innych kosmetyków zapachowych, jak na przykład balsamy do ciała.