Jak działają na nas feromony?

Od kiedy na naszym rynku kosmetycznym, jakiś czas temu pojawiły się kosmetyki zapachowe z domieszką feromonów płciowych, wiele osób zastanawia się nad tym, czemu takie feromony mają służyć i w jaki sposób działają. Producenci tych kosmetyków obiecują bowiem, że feromony płciowe odmienią ich życie towarzyskie, a szczególnie kwestię kontaktów męsko-damskich. Czy feromony syntetyczne faktycznie działają tak, jak te naturalne, wytwarzane przez nasze gruczoły?
Badania nad wyprodukowaniem syntetycznych feromonów rozpoczęły się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Naukowcy zauważyli bowiem, że przeciętny człowiek produkuje tych substancji zapachowych coraz mniej. Zaczęto obwiniać o to proces ewolucji. Bardzo szybko udało się jednak wytworzyć syntetyczny odpowiedniej feromonów w laboratorium. Naukowcy byli niezwykle zadowoleni ze swojego odkrycia, przede wszystkim dlatego, że okazało się, iż produkcja feromonów syntetycznych jest bardzo tania i łatwa. Rozpoczęto więc masową produkcję tych substancji w amerykańskich laboratoriach.
Odkrycie zainteresowało oczywiście wielkie koncerny kosmetyczne, które szybko zwęszyły okazję. Okazało się bowiem, że feromony nie pachną, a więc można je z powodzeniem dodawać do kosmetyków zapachowych. Najlepszym trafem okazały się oczywiście perfumy, jednak obecnie feromonów dodaje się również do innych kosmetyków – dezodorantów, żeli pod prysznic, czy też balsamów do ciała. Dzisiaj takie perfumy z feromonami i inne produkty można już kupić w wielu sklepach, również w Polsce.
Naukowcy twierdzą, że syntetycznie wytworzone feromony płciowe działają na nas w identyczny sposób, jak nasze naturalne substancje. Oczywiście, można mówić o działaniu feromonów jedynie w przypadku osobników płci przeciwnej, tak jak i w przypadku naturalnych substancji. Należy na to zwracać szczególną uwagę kupując perfumy. Nie zadziałają one bowiem na osobę tej samej płci. Wiele osób twierdzi, że wypróbowały działanie feromonów na innych i faktycznie spełniają one swoje zadanie. Niektórzy uważają nawet, że to dzięki feromonom udało im się odnaleźć prawdziwą miłość i znaleźć partnera na całe życie.
Z pewnością można stwierdzić, że feromony wpływają na nas w specyficzny sposób. Osoba wydzielająca ich duże ilości, lub stosująca takie syntetyczne odpowiedniki w kosmetykach, może pochwalić się znacznie większym zainteresowaniem ze strony płci przeciwnej. Poza tym, jest ona bardziej doceniana w towarzystwie i wiele osób zabiega o jej względy. Chętniej takiej osoby słuchamy i praktycznie zawsze zgadzamy się z jej opinią. Wiele osób wykorzystuje więc feromony syntetyczne również w kontaktach biznesowych, jeżeli mają do czynienia z osobami odmiennej płci. Poza tym, niektóre osoby bardzo silnie odczuwają działanie feromonów. Zdarza się, że feromony powodują u nich podniecenie seksualne, jak afrodyzjaki.
Nie można jednak powiedzieć, że feromony powodują miłość. Ich rola to wprowadzenie w stan zauroczenia i zainteresowania. Na miłość składa się wiele różnych czynników które warunkują odczuwanie tego uczucia. Z pewnością nie można zakochać się pod wpływem perfum z domieszką feromonów płciowych syntetycznych. Mogą one jednak pomóc znacznie w odnalezieniu takiej miłości.

Mogą Ciebie również zainteresować

Dodaj komentarz