Manipulacja

W dzisiejszych czasach, szczególnie wśród osób, które zajmują się marketingiem i sprzedażą i zajmują samodzielne stanowiska, niezwykle ważną umiejętnością jest prawidłowe korzystanie z mowy ciała. Uczymy się tego już na studiach, kiedy poznajemy techniki na których opiera się manipulacja sprzedażowa. Nie każdy jednak potrafi wykorzystywać poznane wcześniej triki. Niektórzy są wręcz stworzeni do tego, żeby wykorzystywać w odpowiedni sposób mowę swojego ciała. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych, całkowicie odmiennych technik sprzedażowych, które wykorzystują sprzedawcy, ale to właśnie manipulacja za pomocą mowy ciała działa na nas najbardziej.

Dzieje się tak głównie dlatego, że taka manipulacja działa na nas całkowicie podświadomie. Nie zdajemy sobie sprawy w danym momencie, że ktoś celowo wyciąga w naszym kierunku rękę, poklepuje nas po ramieniu, czy też wskazuje na jakiś przedmiot. Wiele osób nawet staje i siada w taki sposób, aby oddziaływać na klienta. Większość sprzedawców potrafi bardzo zgrabnie operować swoimi strunami głosowymi i w ten sposób przekonują nie zdających sobie z tego w ogóle sprawy klientów.

Manipulacja jest bardzo powszechnym zjawiskiem w świecie marketingu. Na każdym kroku jesteśmy niej poddawani. Warto zauważyć, że w wielu sklepach unoszą się zawsze specyficzne zapachy, na przykład świeżo mielonej kawy, pieczonego chleba, czy też pierników, albo kwiatowej łąki. Jest to nic innego jak manipulacja za pomocą zapachu, której bezwiednie poddaje się nasz mózg. Kupujemy wtedy rzeczy, które w ogóle nie są nam potrzebny i których nie mieliśmy zamiaru nawet oglądać. Wybieramy przy tym również określone marki.

Ma tutaj również miejsce owa manipulacja. Towary są bowiem ustawiane na półkach sklepowych w określony sposób. Niektóre z nich znajdują się zawsze w zasięgu naszego wzroku. Oznacza to nic innego, jak to, że dany producent zapłacił za to danej sieci sklepów grube miliony, a inni producenci zapłacili dużo mniej.

Sprzedaż rządzi się swoimi prawami. Dlatego też nie warto jest bezkrytycznie wsłuchiwać się w opinie sprzedawcy w danym sklepie. Może się bowiem okazać, że w danym miesiącu jego sklep promuje daną markę i będzie on zachęcał wszystkich klientów do zakupu tych właśnie produktów. Przez to my nie wybierzemy produktu o najlepszej jakości i parametrach, a skusimy się na taki, za który sprzedawca zgarnie całkiem wysoką premię. W szczególności dotyczy to artykułów z rynku AGD i RTV. Sprzedawcy w takich sklepach są zazwyczaj ściśle poinstruowani, w jaki sposób mają się zachowywać i do kupna jakich produktów powinni klienta zachęcać. Często ewidentnie nakłaniają do zakupu konkretnej rzeczy. Może się oczywiście okazać, że faktycznie jest to najlepszy model i warto się na niego zdecydować. Warto jednak trzeźwo pomyśleć i podjąć ostatecznie samodzielną decyzję. Wtedy możemy mieć już pretensje tylko i wyłącznie do siebie, a nie do sprzedawcy, dla którego przecież najważniejsza sprawą są cele sprzedażowe i ich osiągnięcie w celu podwyższenia swojego wynagrodzenia miesięcznego.

Mogą Ciebie również zainteresować

Dodaj komentarz